3d Tasarım programı Sketchup.

Merhaba arkadaşlar, yeni bir yazıyla yine birlikteyiz bugün sizlere 3d çizimlerden bahsedeceğim bunun için kullanılan sketchup programından bahsedeceğim.

Sketchup programı bir çizim programıdır. Sketchup programı sayesinde 3d çizimler yapmak mümkündür. Ayrıca karışık olmayan oldukça basit olan Sketchup programını bir çok oyun geliştiricisi, bir çok arayüzcü(tasarım), bir çok mimar ve bir çok film yapımcısı tarafından kullanılmaktadır. Bu programın çeşitli kişiler tarafından kullanılıyor olması oldukça basit olmasından, pratik olmasından ve oldukça kullanışlı aynı zamanda kolay öğreniliyor olmasından kaynaklıdır.

google_sketchup_091128092358
Fotoğraf 1.1 :  Sketchup programıyla çizilimiş örnek bir resim
Sketchup Programında çizim esnasından bir kare
Fotoğraf 2.1 :Sketchup Programında çizim esnasından bir kare

Yukarıdaki Fotoğraf 2.1  de görüldüğü gibi sketchup programı oldukça kullanışlı ve kolay bir çizim programıdır. Bu programın okullara girmesinde Bilişim Teknolojilerine oldukça büyük bir rol düşüyor.  Sketchup programının temelden öğretilmeye başlanmasında fayda var.

Sketchup programının Bilişim Teknolojileri öğretmenleri tarafından ortaokul 5. sınıf veya 6. sınıf öğrencilerine ders olarak gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum zira bu yaştaki öğrencilerin derslerinde bu programı konu ederseniz, çizim programı olan Sketchup programını çocuklar erken görmüş olurlar ve böylece çizime olan merakları artmış olur aynı zamanda da öğrencilerin ileride meslek seçiminde fayda sağlamış olursunuz.  Bu tür çizim programları mimarlara daha çok ithaf ettiğinden bu programı öğrenen öğrenci belki ileride bir mimar olmak isteyecektir. Belki de bir grafiker belki de bir animasyon yapımcısı kim bilir.

Sketchup programı ilerleyen süreçlerde lise öğrencilerine mutlaka gösterilmeli onların ufukları genişletilmeli hatta öyle ki üniversitedeki mimarlık okuyan öğrencilere, mühendislik okuyan öğrencilere ders olarak gösterilebilir.

Sketchup programının öğrencilere bir çok katkı sağlayacağını düşünüyorum. Faydalarını da saymakla bitiremeyeceğimi biliyorum. Çok fazla da detaya girmeden Sketchup programını kısaca anlatmak istedim. Umarım faydalı olmuştur. Sketchup programının okullara girmesinde, derslerde anlatılmasında Bilişim Teknolojilerine büyük görev düşüyor.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle hoşça kalın…

Sketchup programını buradan öğrenebilirsiniz.

Sketchup Eğitim Videoları İçeren Blog Sketchup Öğren
Sketch3d.org – Sketchup Anlatımları
sketchupturkiye.com– SketchUp Türkçe Eğitim Videoları ve Destek Sitesi
SketchUp-tr.com– Türkiye’nin İlk SketchUp Destek ve Yardım Sitesi
SketchUp.reha.us – 10 videoda SketchUp Öğrenin
Google Sketchup – Google Sketchup Resmi Web Sitesi
Google Sketchup Kullanıcılarının Çizimlerini Yükledikleri Site
SuWiki.org – SketchUp Vikisi
Smustard – Sketchup Ruby Console Eklentileri”

Eğitim sitesi linklerinin kaynağı:  https://tr.wikipedia.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir