Android mi İOS mu?

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere cep telefonlarında android işletim sistemi mi yoksa ios işletim sistemimi kullanmanız daha avantajlı olacaktır ondan bahsedeceğim, telefonların fiziksel özelliklerini(örneğin: kamera) değil de işletim sistemi ve uygulamalarından bahsedeceğim.  Tamamen kendi subjektif yorumumu yapacağım.

İOS işletim sistemi apple markaya ait bir işletim sistemi olmasına karşın Android işletim sistemi açık kaynak kod ile yazılmış Google’a ait bir işletim sistemidir. Açık kaynak kod demek, geliştirilebilir ve ücretsizdir herkes ücretsiz bu işletim sistemini kullanabilir demektir. Yani android işletim sistemi ücretsiz geliştirilebilir kullanılabilir bir işletim sistemidir.

Ayrıca Android işletim sisteminde çok kolay uygulamalar yazılabilir çok kolay İOT programları yapılabilir. Blok kodlama ile Android işletim sistemine uygulama yazılabilir. Ancak İOS işletim sisteminde böyle bir durum yoktur yani eğer İOS işletim sistemine bir uygulama yazılacaksa kodlama bilmeniz gerekmekte. Bir önceki cümlemde dediğim gibi android işletim sistemine uygulama yazmak için kodlama bilmeye gerek yok blok kodlama ile yani kolaya indirgenmiş çocukların bile yazabildiği bir platformla(App invertor) program yazılabilir.

Bundan dolayı android işletim sisteminde çok fazla ücretsiz uygulama bulunurken İOS’da böyle bir durum yoktur daha çok ücretlidir uygulamalar(İOS’da da ücretsiz uygulama da az değil tabi). Ayrıca android işletim sistemi için aynı programın birden çok muadili vardır.

işte hem ücretsiz olması hem birden çok aynı programdan ücretsizi bulunması hem çocuk geliştiricilerin bile çok kolay uygulama yazılabilir olması hem de google’a ait olması yönüyle benim görüşüm Android işletim sisteminden yanadır. Tamamen kendi görüşümdür tamamen subjektiftir. Bir işletim sistemini kötüleyip diğerini iyileştirmek abartmak için yazdığım bir yazı değildir. Tamamen tercih meselesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir