Arduino Led Yakma

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda yine arduino ile devam edeceğim. Arduino’nun daha iyi anlaşılması anlamında ve Ardiuno’nun ilgi çekmesi açısından sizlere teorik anlamda fakat görsellerle renk katarak Arduino’da nasıl Led yakılır onu anlatacağım.

Şimdi aşağıdaki görselde ufaktan bilmemiz gerekenleri bahsedeceğim.
Adsız

Arduino kartın üzerinde bir çok bileşen bulunmaktadır. ilk etapta fazla sıkmadan bilmemiz gerekenlere değineceğim.

Usb girişi: Usb girişi kablo aracılığıyla bilgisayara bağlanır ve arduino kartı ile bilgisayarın haberleşmesini sağlar.

Güç girişi: Dışarıdan ekstra güç verilmesini sağlar. Bigisayara bağlı olmadığı zaman bir proje yaptığımızda örneğin bir pil ile buraya güç verip devrenin çalışmasını sağlarız

Led ve 13. Pin: L ile gösterilen yer leddir işlem yaptığımız zaman buradan dönüt alırız. Bu uygulamamızda bu 13.pin yardımıyla 13.pine bağlı olan ledi yakacağız. Buradaki led 13. pine bağlıdır ve 13.pinin işlem görmesiyle çalışır.

Mikrodenetleyici: Mikrodenetleyici kartın beynidir bütün işleler buradadır.

Breadbord kullanarak da led yakabilirdik. Fakat amacımız sadece led yakmak olacağı için Arduino kartının üzerindeki ledi yakmak pratik anlamda işimizi görecektir.

Öncelikle https://www.arduino.cc/en/Main/Software bu linkten arduino yazılımını yüklemeniz gerekmekte. Buradan sizin bilgisayarınıza uygun olan programı indirip yükleyin.

Programı açtığımızda ise aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.
Adsız2Kısaca yukarıdaki resimde programı anlattım dilerseniz setup ve loop kısımlarına kodlarımızı yazalım, yazdığımız kodlarıda açıklayalım.

Adsız3

Yukarıdaki kodumuz ile Arduino kartı üzerinde bulunan LEDi yakabiliyoruz. Dilerseniz yukarıdaki kodu inceleyelim.
setup fonksiyonu üzerinde bulunan ;
pinMode(13,OUTPUT); : Bu kod bizim hangi pinde işlem göreceğimizi ve o pinde giriş(INPUT) mi veya  çıkış(OUTPUT) mı yapacağımızı bildiriyor. Biz 13.pine bağlı olan Arduino’nun üzerinde bulunan LEDi yakacağımız için 13 yazdık daha sonra işlemimiz bir LEDe çıkış vereceğimiz için OUTPUT yazdık.

loop fonksiyonuna geldiğimizde ise;
digitalWrite(13,HIGH); : digitalWrite fonksiyonu ile bir pine 5volt(HIGH) mu yoksa 0 volt(LOW) mu vereceğimizi belirler.
biz burada 13.pine HIGH parametresi ile 5volt vereceğimizi belirttik. 13.pine 5 volt verdiğimizde ise Arduino kartı üzerinde bulunan LEDimiz yanacaktır.

delay(1000); : Bu fonksiyon ile 1000 milisaniye yani 1saniye duraklama işlemi yapıyoruz böylece 1saniye ledimiz yanmış oluyor.

digitalWrite(13,LOW); :Bu fonksiyon ise 13.pine 0volt göndererek elektrik akımını kesmektedir yani ledin yanmasını engellemektedir.

delay(1000); :  Hemen altında bulunan bu fonksiyon ise yine 1 saniye bekletmektedir böylece led 1 saniye yanmamaktadır.

Kartımız ücerinde bulunan led bu işleme göre çalışmaktadır kısaca toparlamak gerekirse, 13.pinimize çıkış işlemi verdik yani OUTPUT devamında ise loop fonksiyonunda 1 saniye ledimizi yaktık 1 saniye de ledimizi söndürdük böylece sürekli devam edecektir ledimiz yanıp sönecektir.

 

Dediğimiz gibi Arduino çok basittir arduino ile çok kolay uygulamalar yapabiliriz. Kendimizi bu konuda geliştirebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir