Arduino Nedir?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda ise sizlere bambaşka bir şeyden bahsedeceğim. Arduino!

Arduino dediğimiz şey bildiginiz  elektronik bir devredir yani bir karttır buna arduino kartı denilir Resim 1.1’de görüldüğü gibi. Bir mikrodenetleyici barındırır .  Bu kart sayesinde  daha kolay uygulamalar geliştirilebilir. Kullanımı oldukça basittir. Zaten arduino’nun çıkış amacı da fazla elektronik bilgisi olmayan yazılımcılara elektronik birşeyler üretmeleri için yapılmıştır.

Küçük bir kaç uygulama örneği vermek gerekirse; Arduino ile bir led yakabilirsiniz veya başka bir örnek vermek gerekirse daha önce yapılmış bir örneklerden;  konuşmanızı yazıya çevirip ve bu  konuşmadan çevrilen yazıyı da bir buton yardımıyla butona basıldığı anda facebook da paylaşım yapan bir sistem örneği verebiliriz.  Gördüğünüz gibi arduino ile güzel elektronik setler yapabiliriz.

Arduino bir mikrodenetleyici kartıdır.  üzerinde işlemci, diyot direnç, transistör, giriş çıkış kontrolleri gibi… elektronik malzemeler bulunmaktadır.

Arduino kartının birçok modeli bulunmaktadır.  Bilgisayarda fazla sıkıntı yapmadan stabil çalışma ortamı sağlayacak bir kart kullanmanızda fayda vardır. Leonardo serisi için bilgisayarda stabil çalışma ortamı sağladığı gözlemlenmektedir.

pr_01_975_max
Resim 1.1

Arduino için ingilizce eğitim seti: http://www.toptechboy.com/arduino-lessons/

İngilizce Eğitim Setinden; Led Yakma Örneği

Türkçe eğitim seti için Çoşkun Taşdemir’in kitabı :http://coskuntasdemir.net/arduino-kitabim

Kısaca arduino’yu tanıtmak istedim belki ilerleyen zamanlarda istenilen talebe göre Arduino diye bir menü açıp kendi eğitim setlerimi koyabilirim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir