Astronomi Çağı: Alma.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda ise size astronomiye katkı sağlayan Alma teknolojisinden bahsedeceğim.

Daha önce hiç olmadığı kadar bize evreni keşfetme imkanı veren Alma Teleskopu, Şili’nin kuzeyindeki yüksek bir çöl içinde 66 ayrı teleskoptan oluşmaktadır. Şili’deki bu bölgede kırık faylar, yarılmış topraklar ve yanardağ mevcut. Eğer bu yanardağda bir patlama olursa kül bulutları göğe yükselir ve teleskoplar felç olabilir. Normalde telesoplar açılır kapanır bir yapıya sahip olduğu halde Alma teleskopları çok büyük olduğundan bu özelliğe sahip değildir. Bundan dolayı alma teleskopunun antenleri bu tür doğa koşullarına, muhtemel kum fırtınasına ve rüzgara karşı oldukça dayanıklıdır.

ann14048a
Alma Teleskop’unun amacı dünyanın nasıl oluştuğunu keşfetmek için milimetrik dalga boyutlarıyla çalışan ve 66 ayrı teleskop tek bir teleskopmuş gibi çalışan sistemdir. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi eğer tek bir cisme ( örneğin Ay’a veya herhangi bir cisme ) bakacaksak bu teleskopları birbirlerine yaklaştırıyoruz. Eğer bir galaksiye bakacaksak aralarını açıyoruz. Hareketli teleskoplar.
Saniyede bir buçuk trilyon işlem yapan süper bir bilgisayarın tek bir görevi var o da her bir teleskopun milimetrik olarak yerinden kımıldadı mı ona bakıyor. Milimetrik olarak yerinden kımıldarsa veriler yanlış. 66 teleskopu birden bu bilgisayarlar saniyede iki kez kontrol ediyor.

Alma teleskoplarına evrenin üzerinde yeni bir pencere açmayı sağlayan en büyük kapı olarak bakılıyor.
Alma teleskopu sayesinde ilk kez kara madde bulunmuş oldu.
Gerçekten çok ciddi bir çalışma olarak görülen alma her beş günde insanlık tarihindeki tüm bilgi kadar veri toplayacak…

Bu yönünden dolayı çok büyük bir projedir. Geçmişe ve geleceğe ışık tutan bir projedir. Uluslararası bir projedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir