Class Dojo Nedir?

Öncelikle Class Dojo’yu anlatmadan önce küçük bir eleştiri yapmak istiyorum. Emin Çapa’nın da dediği gibi “Almanya 1.5 milyon Türkten Dünya çapında futbolcu yetiştiriyor da siz niye 76 milyondan Dünya çapında futbolcu yetiştiremiyorsunuz?
Bu sorunun cevabı açık ve net “Sistem” .  Bizim eğitim sitemimizde bir şeylerin eksik olduğu kesin.  Ama ne eksik?
Bu eksiği her eğitimci kendi açısından bakarak farklı yorumlayabilir.  Bende Bilgisayar Öğretmeni olarak Bilgisayar Öğretmeni açısından bakmak istiyorum. Eğitim alanında dünyaya baktığımızda ileride olan ülkeler genellikle eğitim teknolojilerinden ve öğretim teknolojilerinden faydalanıyorlar. Bizim eğitim sistemimizde eğitim teknolojileri açısından büyük bir eksik görünüyor. Bu yazımda eğitim teknolojilerinden biri olan Class Dojo’yu anlatacağım…

Class Dojo Nedir?

Class Dojo davranış yönetim yazılımıdır.  Yani daha da açmak gerekirse öğrencilerin başarılarını, performanslarını değerlendirir. Örneğin siz uygulama listesinde bir ambulans resmine tıklattığınızda bunun pozitif mi negatif mi olduğunu sorgulatıyor olun ( Doğru cevap pozitif olsun yani ambulans ilk yardım amaçlı gelir. ) öğrenci bu ambulans işaretinin pozitif bir durum olduğunu ilk yardım amaçlı geldiğini bilirse artı koyar eğer negatif bir durum içerdiğini seçerse de eksi koyar. Böylece öğrencinin verdiği cevaplar neticesinde aldıkları artılar veya eksiler değerlendirilmiş olur, öğrencinin performansı belirlenir. örneğin öğrenci %40 başarılı veya %10 başarılı gibi performansı gösterilmiş olur.

Başarı durumuna genel olarak da bakabilir her soru için de bakabilir. Eğer genel başarısına bakarsa yüzdelik dilimden herhangi bir başarıyı alır. Örneğin %30 başarılı gibi veya %90 başarılı gibi fakat soru soru bakarsa o soruya ya doğru cevap vermiştir ya da yanlış cevap vermiştir diye nitelendirir. Yani %100 doğru veya %100 yanlış gibi.

Yukarıdaki Class Dojo uygulamasından bir görüntü. Bu görüntüde öğrenci Pablo’nun Yaratıcı bir kişilik olduğunu seçmiş ve doğru seçtiği için de uygulama o öğrenciye artı bir puan vermiş.

Class Dojo’nun Faydaları Nelerdir?

Class Dojo;
+  Eğitimi eğlenceli hale getirir dolayısıyla oyun oynanıyormuş gibi ders işletir.
+  Hedef kitleye uygun hareket edilmiş olur. Yani Class Dojo ortaöğretime değil de genel de ilkokula göre uyarlanmıştır bu da hedef kitleye göre hareket edildiğini gösterir.
+  Öğrencinin başarısını hem öğretmen hem de veli kontrol edebilir.
+  Öğrencinin doğru analiz kabiliyetini ölçer.
+  Öğretmeni kağıt kalem masrafından kurtarır.
+  Öğrenciyi derse motive eder.
+  Öğrenciyi güdüler.
+  Ücretsizdir.

Class Dojo için örnek bir video:

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir