Code org

Merhabalar, yeni yazımda sizlere code.org u tanıtacağım code.org’un eğitim amaçlı kullanılmasından bahsedeceğim.

Milli Eğitim Bakanlığı artık ilkokul müfredatına yeni bir ders eklemeyi düşünüyor. Kodlama dersi!
Kodlama derslerinin öğrencilere ne gibi faydası olacak gibi uzun uzun açıklamalara girmek istemiyorum, belki ayrı bir yazımda yazabilirim fakat ilkokul çağındaki öğrencilere kodlama derslerini verdiğiniz zaman o öğrenciler analitik düşünme yapısına sahip olurlar, olaylara farklı gözlerle bakabilirler farklı bakış açıları kazanırlar, üretken olma peşinde olurlar ve Amerikan başkanı  Obama’nın dediği gibi “Bir oyun oynuyorsan, bir oyun yaza bilmelisin.”

Code.org sayesinde,  Milli Eğitim Bakanlığının kodlama dersi dahilinde, kodlamayı ilkokul öğrencilerine oyun oynayarak ve oynadığınız oyunu kodlayarak kolay bir şekilde öğretebilirsiniz. Buradaki temel amaç ilkokul öğrencilerine kodlama mantığını öğretmektir hem de en basit haliyle.

Kodlamanın nasıl yapıldı kısmına geldiğimiz zaman ise google’un desteklediği blockly games gibi veya sketchup programı gibi puzzle şeklinde oyunları programlıyorsunuz.

flappy
Resim 1.1

Resim 1.1’de görüldüğü gibi code.org’da flappy oyunu yazdım ve resmini çektim dilerseniz bu resim üzerinden gidelim.
Kısaca nasıl yaptığımı anlatayım;
Sol bölümde oyunun kendisi mevcut, sağ tarafta ise oyunun kodlandığı bölüm mevcut, sağ taraftaki bölmede oyunu kodluyoruz ve sol tarafta ise kodumuzu çalıştırıyoruz yani yazdığımız oyunu oynayabiliyoruz.

sol taraftaki kodlama kısmında çalıştığı zaman > ayarla hız normal kodu ile devam ettiğini belirttik yani yol aldığını  hemen altındaki tıklandığı zaman > kanat çırp kodu ile de fare ile her tıkladığımızda kuşumuz kanat çırpacak ve yükselmiş olcak. Bir engele çarğtığı zaman > Oyunuz bitir koduyla da herhangi bir yere çarptığı zaman oyunu sonlandırmış olacak.

code.org’da sacede flappy oyunu yazılmıyor tabi birden çok oyunlar yazılabiliyor ve oyunların sonuna kadar gelip sertifika alınabiliniyor pekiştireç amaçlı. Onun dışında yazdığınız oyunun kodunu görüntüleyebiliyorsunuz. Yani puzzle gibi yazdığınız oyunun kodu görüntüle dediğinde kaç satır kod yazdığını hangi kodları yazdığını hepsini gösteriyor.

ilkokul 4.sınıf öğrencisi Enes ile de minecraft oyunu yazdık ve Enes’in oyunu severek yazdığını gördüm. Hem oyunu yazdı hem oyunu oynadı. Yapamadığı yerleri tekrar düşündü ve yapamadığı yerleri yapmaya başladı. Oyunda seviye atladı. Daha sonra kodları görüntüledi, kodları merak etti. Bana sordu bunlar nedir? diye bende açıkladım oyunlar arka planda böyle kod ile yazılıyor. Şu kodlar şu işe yarıyor bu kodlar bu işe yarıyor diye anlattım çok hoşuna gitti. Daha önceleri web sitesi yaptığımı görmüştü daha sonra sen nasıl web sitesi yapıyorsun bende yapmak istiyorum gibi merak içine düştü. Kısacası code.org ile ilkokul çağındaki öğrencilere kodlamayı daha basite indirerek ve severek öğretebilirsiniz.

Enes’in Videosu ;

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir