Derin Uzay Madenciliği Nedir ?

Orta okulu bitiren herkes fen dersinde kimya ile ilgili aklında klana bazı standart bilgiler mevcuttur.Bunlardan bir tanesi periyodik tablodur.periyodik-cetvel

Günümüde de mevcut olan bu tabloda bazı sıkıntılar dogmak üzere nedeni ise bazı elementleri bitirdik.Örneğin alüminyum  artık tüm hatamızda girdi bunu telefonlar , tvler ,pcler,yakıtlar vb bir cok landa kullanamaya başaldık hatta apple  yeni telefon vb ürünlerde buna özen gösterek çıkartıyor.Bu alüminyum elemeti de dünyadaki düğer elementler kadar sınırsız değil ve tahmini bitiş yılı olarakta 100 yıl çıvara olarak söyleniyor.Bazıl elemtler 100 yıldan da daha az olduğu söyleniyor.

Bunu için şuanlık iki çare var

  • 1.Dünyanın çekirdeğinden maden çıkarma bunun çıkarma ikici çareye göre daha zor .

    .indir

  • 2.  Avatar filmini James Cameron yazmış ve filmi yönetmiştir.Filmde Dünyadan gelen insanlar uzaydaki başka bir gezegeni sömürmeye gelmeleriye yaşanan olayları anlatıyor.

İkinci çare uzayadan maden elde etmedir.Buna derin uzay madenciliği denir.Dünya zerinde bu teknolojiye sahip bir kaç ülke bulunmaktadir.Bunu yapan firma sahipleri birini ortağı James Cameron dur filmin fikrinin nerden geldiğinide anlamış olduk.

goktasi-madenciligi-icin-bir-abdli-firma-daha-kollari-sivadi-CHA-916888-3-t

Madenler genellikle Mars ve Jüpiter arasında Asteroit adını verdiğimiz küçük yapılarda bulunmaktadır.Asteroit Kuşağı, Mars ve Jüpiter’in yörüngeleri arasında kalan, asteroit yörüngelerinin en yoğun bulunduğu Güneş Sistemi bölgesidir ve Güneş Sistemi’nin oluşumundan kalan toz ve asteroitlerden oluşur. Bugüne kadar yaklaşık 600.000 civarında asteroit ve küçük gezegenler burada keşfedilmiştir.Bu iş aslanda baya zor ve aşırı kesin bilgi isteyen bir araştırma dünyadan uzaya gelişmiş bir teleskop baksak bile iyi bir veri alamayabilir atmosfer bu görüntüyü bulanıklaştırıyor bunun için ilk adamı uzaya gelişmibir teleskop fırlamtaktı.2017-2018 gibi uzay teleskonu  sentinel fırlatılacak.

Peki bu Asteroit neler var bir kaç tip  Asteroit vardır. “C”,”S” ,”M” ve diğer olamak üzere  tipi olamak üzere

uzaymadenciliği-lepicallidus3

C Tipi : Bilinen asteroidlerin %75’ini oluştururlar. Çok koyu renketedirler , karbon-kondrit, su da bulunur bu suyu elemtlerene ayrıştırarak uzay gemilerine yakıt kaynağıda yapılabilir .
S Tipi : Asteroidlerin %17si bu gruptadırlar. Yapıları Nikel-demir, demir ve magnezyum silikat karışımıdır.
M Tipi : Geri kalan asteroidlerin büyük bölümünü oluştururlar s tipinin 10 katı büyüklüğü vardır, diğerlerinden daha parlaktırlar. Saf Nikel-demirden oluşmuşlardır.
Diğer : Nadir bulunan bir düzine kadar daha farklı Asteroit tipi vardır.

NASA Gelişmiş Kavramlar Enstitüsü (NASA Instituefor Advanced Concepts – NIAC). Deep Space Industries’ (DSI) 2020 de  Asteroit maden işleme istasyonu kuracak  2023 ilk madeni çıkartıcak.Şİrket madeni işyerek uzay gemisine yükleyi öüle getirmeyi palnlıyor.Kepler Enerji & Uzay Mühendisliği (Kepler Energy Space Engineering LCC) yaklaşık 40 tonlukbir Asteroit dünaya getirmeyi planlıyor. Gezegen Kaynakları (PlanetaryResources) gibi büyük şirketler uzay madenciliği için birbirleriyle yarışmaya başlamıştır.

Geçtiğimiz aylarda ABD senatosunda oylanan uzay madeni çıkarması ile ilgi yasalarda netice olarak” kim bulurusu maden onundur” kabul edilecek gibi.Peki biz daha o Asteroitlere daha bakamazken nasıl gidip getirecez.Bizim payımızı ayırsalar bile biz onu nasıl getiricez.

2013 Yılında Uzay Araştırmalarına En Çok Para Harcayan 10 Ülke

10 – İran – Bütçesi Bütçesi 500 milyon $

9- İtalya – Bütçesi 1 milyar $

8- Çin – Bütçesi 1.3 milyar $

7- Hindistan – Bütçesi 1.3 milyar $

6- Almanya – Bütçesi 2 milyar $

5- Japonya – Bütçesi 2.5 milyar $

4- Fransa – Bütçesi 2.8 milyar $

3- Avrupa Uzay Ajansı – Bütçesi 5.3 milyar $

2- Rusya – Bütçesi 5.6 milyar $

1- A.B.D – Bütçesi 18 milyar $

 

Not liste Türkiye yoktur 2013 yılında Türkiye’nin bu alana ayırdığı bütçesi bulunmamaktadır.

Yazar Sezgin ARSLAN

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir