Dersimiz Google Drive!

 

Google_Drive_Logo-1000x288

Google’u anlatmak çok basit, google bir arama motorudur deyip geçebiliriz. Fakat ne işe yarar ne gibi uygulamaları vardır diye soru sorarsak; anlata anlata, öve öve bitiremeyiz. Biz de bugün google’a ait bir uygulamadan bahsedeceğiz özellikle eğitimle olan ilişkisinden bahsedeceğiz.

Google Drive Nedir?

Google Drive bir” kütüphanedir” diyebiliriz. Google Drive’a https://www.google.com/drive/ adresinden ulaşabiliriz.Google Drive’a bu adresten giriş yapmamız gerekmektedir.  Google Drive’da fotoğraf, video, dosya ve ofis dökümanları (word, excel,power point vb…) yükleyebiliriz, paylaşabiliriz.  Yüklediğimiz ofis dosyalarını burada online açabiliriz veya ofis dosyasını yüklemeden de bu ortam da yeni bir ofis çalışma sayfası oluşturabilir çalışmamızı buradan online devam ettirebiliriz.
Yani bilgisayarımızda herhangi bir ofis programı yüklü olmasa bile Google Drive sayesinde online yeni bir çalışma dosyası yaratıp çalışmamızı Google Drive üzerinden sürdürebiliriz.
Aşağıdaki fotoğrafta Google Drive’ın bir arayüzünü ve bir de Google Drive da bir çalışma sayfasının nasıl yaratıldığını göstereceğim.

drive
Fotoğraf 1.1 : Google Drive arayüzü ve Google Drive Yeni Dosya yaratma seçeneği.
Örnek Olarak Yeni Bir Metin Dökümanı Oluşturduk.
Fotoğraf 2.1: Örnek Olarak Yeni Bir Metin Dökümanı Oluşturduk.

Fotoğraf 2.1 de somut olarak görüldüğü gibi bilgisayarımızda hiç bir ofis programı yüklü olmadan Google Drive sayesinde online bir metin dosyası yarattık ve buradan çalışmamıza devam edebileceğiz.

Peki Google Drive’ın başka ne gibi özelliği var? Online çalışma deyip deyip durdum peki onlinedan kastettiğim  sadece dosyayı açıp çalışmamızı yapıp kaydetmek mi?
Tabi ki de hayır arkadaşlar sadece çalışmamızı yapıp kaydetmek değil. Google Drive da yeni bir çalışma dosyası açtıktan sonra yeni kullanıcılar ekleyebiliriz ve online olarak birden çok kullanıcıyla çalışmamızı sürdürebiliriz. Örneğin bir grup ödevini Google Drive da çalışma dosyası açıp ve bu çalışma dosyasına da grup arkadaşlarımızı kullanıcı olarak eklersek aynı anda çalışma ekibi oluşturup aynı anda çalışmamızı bir dosya üzerinden sürdürebiliriz. Bu özelliği ile de eğitime büyük katkı sağlamış oluruz. Birden çok kullanıcının bir çalışma dosyası üzerinde aynı anda çalışabiliyor olması; grup çalışmalarını arttırır, adaletli görev dağılımları sağlar, tam performans verir, öğrenciler arasındaki olumlu bağlılığı arttırır gibi bir çok özelliği öğrencilere kazandırır.
Google Drive dosyaları ile bir çok öğretimde yer alan teknikler kullanılabiliriz. Örnek vermek gerekirse istasyon tekniği bu uygulama için çok iyi bir örnek diyebiliriz.  Örneği somutlaştırmak gerekirse öyle bir sistem yapmış olalım ki her öğrencinin yapacağı hamle bir sonraki öğrencinin yapacağı hamleyi etkiliyor olsun(Kademe kademe şeklinde), böylece sırayla her öğrenci yaptığı hamle ile o sisteme bir kademe arttırsın ve böylece her öğrencinin yapacağı hamle bir biriyle bağımlı olarak büyük bir sistemi tamamlıyor olsun. İşte böyle bir sistemde Google Drive kullanılabilir. 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir