Dövüş Başlasın…

Teknoloji hayatımızda hızlıca ilerliyor ve durdurulmaz bir şekilde önem kazanıyor.Bunu en son haberi ABD robot üreticis MegaBots kendi yeni üğretiği Mark 2 adlı robotu Japon robot üreticisi olan Suidobahsi Heavy Industry ise Kuratas adlı robotuna meydan okudu.

japonya_vs_amerika

ABD için bu il değil.ABD daha önce buna benzer bir meydan okumayı yapıp dünyanın en güçlü ülkesi konumuna geldi.SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri) ile arsındaki birincilik mücadelisini teknoloji ile kazanıp 1. olmuştu.İki ülke arasındaki rakabet o dönem uzaya sıcramış .SSCB ilk uzaya gnderdikleri uydu ve daha sonra canlı ile ABD meydan okumuştu.ABD ise buna “Bir insan için küçük, fakat insanlık için büyük bir adım. “(Neil Armstrong’un Ay’a ilk adımı sırasındaki ses kaydı (İngilizce)) diyerek SSBC önüne geçti .

Suidobashi JAPAON robot üreticisi  Kuratas adlı robotuaskeri landa 2012 üreterek bu ilki başarmış oldu. ( Japonya 2.Dünya Savaşı’nın ardından Müttefik Kuvvetler ile Japonya arasında 1951 yılında imzalanan San Francisco Barış Antlaşması’na göre, Japonya sadece savunma amaçlı bir ordu barındıracağına imza attı.)Bu kapasamada Japon ordusu sayı bakımdan az ama daha etkili tenkloji olana asker robot teknolojisine el attı.

    Suidobahsi Heavy Industry  2012 bu yana Kuratas robotu üretimdedir.ABD MegaBots adlı robot şirketi ürettiği Mark 2 ile Kuratas meydan okudu.Suidobahsi Heavy Industry yetkilileri yayınladıkları cevapta “Bir başka ülkenin bunu kazanmasına izin veremeyiz. Dev robotlar Japon kültürüdür! Evet, savaşacağız. Kesinlikle! Kabul ediyoruz!” diyerek meydan okumayı kabul ettiler.

 

ABD Robot firması olan MegaBots kendi yeni üğretiği  Mark 2 2015 tamlandı. Mark 2’nin boyu 4,5 metre, ağırlığı 6 ton; içerisine 2 insanın oturup kontrol edebileceği, saatte 200 kilometreyi bulan hızda boya topları fırlatabilen metal bir devasa robot.

ABD Robot firması olan MegaBots kendi yeni üğretiği Mark 2  Kuratas meydan okudu.Mark 2 üreticis  MegaBots Kuratas’a bir dövüş maçı teklif edildi ve japan firmadan bu boks maçına olumlu cevap verildi.İki robot arasında  birs siklet farkı var”Mark 2” 6,” Kuratas” ise 4.5 ton ağırlığında. İki robotun da özellikleri birbirlerine yakın.

Büyük düvüşün sonuda galibi bekleyip göreceğiz.

Yazar Sezgin ARSLAN

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir