Eğitimde 3D

Eğitim  ve öğretimde daha verimli çıktılar almak ve kalıcı öğrenmelerin sağlamaları için bir çok yol araştırılıp denendi.Bilişim yapılan yeni gelişmeler bu cabaların nemli bir şekilde ilelerlemesine katkıda bulunmuştur.Öğrencilerin hızlı ve kalıcı öğrenmelerine katkıda bulunmak üzere eğitim-öğretim ortamlarını hem yapısal hem içerik olarak geliştirilmesinde b,lişim büyük bir katkı sunmuştur günümüzde kabul gören bu uygulama “3D Sınıflar “.Mesela düşünün “mitoz bölünmesi” işleminin kağıt üzerinde değilde gözünüzün önünde olduğunu.

mersinde_egitim_3_boyuta_tasindi_h22911

Yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda ise 3D eğitim ile derse olan ilgi %60 artığı ayrıca  öğrencilerin %99 tüm dersi takip ettiği belirlenmiştir.
Yapılan araştırmalarda 3D öğrenim gören öğrencilerin normal sistemde öğrenim gören öğrencilere oranla dersi anlama, takip etme ve hatırlanabilirlik gibi konularda çok daha iyi sonuçlar elde ettikleri görülmüştür.

3d-film-gözlük

3D sınıflar artık bir çok özel okul tarafından kendilarinin en büyük özellikleri söylenmelerini istediğinde söylediklerin başını çekmektedir.Öğrenilecek bilginin ögrenci tarafındna birden çok duyu organından daha kalıcı öğrenmeleri sunudu avantaj öğrenilecek bilginin tablet veya kitaptan çıkartarak sınıfa getirmesi büyük bir avantaj sağlıyor.Öğrenme ile ilgili yapılan bir çok araştırmaların bir çoğu kısacası  öğrenmelerin çoğunun görsel betimlemeler yoluyla gerçekleştiğini görsel anlatımalarla  konuların kısa sürede öğrenilmesi ve ayrıca, öğrencinin de  derse olan ilgisi ve dikkatininde de artırırdığı bilinmektedir. Bilgisayarların ve dijital teknolojilerin görselliğe yaptığı katkılar, görsel öğelerin eğitimdeki önemini daha da arttırmış durumda. Dünyada son birkaç yıldır uygulanan 3D eğitimin, yapılan istatistiklere göre öğrencilerin sınav sonuçlarının çok hızlı bir şekilde yükselmesine doğrudan etki ettiği görülüyor. Üklemizde özel kolejler tarafından yoğun olarak kullanılmayada başlanmıştır.

Yazar Sezgin ARSLAN

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir