Minecraft nedir?

Herkes yazını başlığı ile yazının bulunduğu kategorideki ilgiyi merak ediyor. Bir pc oyunu bazı derslerde öğrencileri için kazanımlarının artırmaya yardımıc olduğunu biliyorsunuz  bunu tahmin etmekte çok zor değil ama bir pc oyunun dersin tamamı olduğunu biliyormusunuz.

Mojang şirketi  tarafından 2011 piyasaya çıkan “Minecraft ” oyunu oyıllarda bir öğretici oyun yapım şirketi olan TeacherGaming dikkatini çeker ve bunun eğitimde kullanılasını sağlmaka için çalışmlara başlar ve 2013 yılında oyunun eğitim alanında kullanılan “MinecraftEdu” sürümünü piyasa çıkarırlar.Oyun şuan Microsoft 5.5 milyar TL kendi bünyesine katıştır.Oyun hiçbir reklam üçreti ödemeden toplam kayıtlı 100 milyon kullanıcıya ulaştı bunuda binevi kulaktan kulağa yayılarak yaptı.Dünyanın  en çok satılan 3. oyunudur.

BfKG7keCEAANnya

Oyun temelde  geniş bir dünyada ;herşeyin blok olduğu bir dünyada kendinizi geliştirmenizdir.Oyunda hçbir sınır yoktur herşey yapılablir öyleki Danimarka hükümeti öocukların coğrefyaya ilgisini artırmak için ülkesini bir bir  oyunu taşımıştır (daha sonra ABD hackerler sunucuya girip ülkeyi dinamitle patlattılar ).Öğretmenler ülke coğrafyasını haritalardan değil tammamen oyun üzerinden anlatmaktadır çok bir ülkenin en yksek dağındanken 1 dk sonra en büyük gülünde kendi avatarıyla yüzebilmektedir.

MinecraftEdu, herkesin oynadığı oyundn farklı özellikleri bünyesinden barındırmaktadır .Öğretmen ve öğrencilere normal oyundan daha fazla  seçenek sunan, daha gelişmiş yerel ağ bağlantısı özelliklerine sahiptir. Oyun piyasaya çıktığından ilk  günden itibaren Avrupa’nın bazı ülkelerindeki yüzlerce okulda, binlerce öğretmen tarafından derslerde kullanılmaya başlanmış. Matematik ,fizik ,programcılığa kadar geniş bir ders alanında kullanılan “MinecraftEdu” eğitimcilerin  beğenisini kazanır. 2013 yılında bir İsveç okulu tarafından zorunlu ders olarak müfredata konulmuştur.Ders 13 yaşındaki öğrencilere “zorunlu ders” olarak veriliyor ve öğretmen Monica Ekman,” öğrencilerin oyun sayesinde şehir planlama, çevresel konular, görevleri tamamlama ve geleceği planlama gibi konularda eğitildiğini” söylüyor. Okul da, Minecraft oyununu İsveç’teki “Geleceği Şehri” yarışmasında kullanacağını açıklamış.

minecraftedu1

MinecraftEdu şimdi de Kuzey İrlanda’da Kültür ve Sanat Bakanlığının her yıl düzenlediği ” CultureTECH” festivalinde de oyun gündeme gelmiş. Bakanlık MinecraftEdu’nun önümüzdeki dönemde eğitim kurumlarına ücretsiz dağıtılmasına karar verilmiş. Ülke çapında taklaşık  200 okul, 30 kütüphane ve daha pek çok eğitim kurumuna dağıtılmış. Böylece MinecraftEdu, Kuzey İrlanda’da orta eğitimin bir parçası haline gelmiş olacak. CultureTECH başkanı Mark Nagurski,  “Bize MinecraftEdu’yu getiren adamlarla 1 aylık çalışma sonrasında, bu projeyi yürürlüğü koymaya karar verdik. Eğer geleceğe yatırım yapmak istiyorsak bilim, teknoloji, mühendislik, matemetik ve kodlamaüzerine gelişmeler yapabilecek daha çok çocuğa ihtiyacımız var.

 

 

Oyun yaratıcılığı oldukça geliştiriyor sınırsız birdünyada istedğinizi yapabilme olanağı ünsan zihnin orjinal yeni bir yapıyı yapmaya yeni bir şekil  ve kavrama farkli bakış açıları geliştirmeyi sağlıyor .Bu gelişim onaların zeka kabilyetlerinin artırıyor.Oyun bu açıdan yaratıcılık felsefesi üzerine kurulmuş en iyi oyunlardanır.

Bir eğitim danışmanı türkiyede bir kuruluşa verdiği eğitim sırasında size yılda çalışanlardan kaç tane öneri geliyor sorusuna aldığı cevap “174” olur. Toyata adlı japon otomabil üreticisi ortalama yılda 5000 öneri almakatdır. Dünyada en iyi şeyler yaratıcı zekaların farklı bakış açılarından gelmektedir. Arşimet banyo yaaprken suyun kaldırma kuvvetini bulurken biz neden türk hamamlarıyla övünürüz.

Oyun ESRB Değerlendirmesi 10+, PEGI Değerlendirmesi 7+ Yaş’a Uygundur.Oyun bukadar iyi olmasına karşı n bzide durumlar bir değişik işliyor.Milliyet haberine göre Aile Bakanlığı tarafından oyunun yasaklanması için iceleme başlatılmış ve konu mahkemeye taşınmıştır.

minecraft-oyunu-ulkemizde-yasaklanabilir-705x290

Adsız

Yazar Sezgin ARSLAN

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir