Nasıl Youtuber Olurum ve Nelere Dikkat Etmeliyim!

Merhaba arkadaşlar,  bir insan neden youtuber olmak ister sorusuna cevap bularak ilerleyelim;

Bir insan bence iki sebepten dolayı youtuber olmak ister bunlardan birincisi şöhret olmak, ikincisi ise para kazanmak için, doğrusu genelde hem para kazanmak hem de şöhret olmak için youtube kanalları açılır.

Youtube kanalı açmadan Önce “KONU” yu belirleyin.  Ne üzerine youtube kanalı açmak istiyorsunuz, örneğin oyun üzerine mi, film önerileri üzerine mi,komik videolar üzerine mi, uzman olduğunuz bir konu üzerine mi vb… gibi gibi  ucu açık bir şey konu dediğimiz olay. Genel de şunu çok fazla duyuyorum “oyun kanalı Türkiye’de çok fazla var açmayın tutmaz.” diye bir söylem var hayır arkadaşlar böyle bir şey yok. iyi olduğunuz bir konu belirleyin ve o konu üzerinde belirli periyotlarda video atarsanız(ideali 2 günde bir video) ve o konu üzerine en iyisi sizseniz demektir inanın bana kanalınız tutacaktır.

Videoları çekerken videolarınız çok amatörce olmamasına dikkat edin, mikrofon ile ses kaydı yapıyorsanız mikrofonunuz kaliteli olmalı ki kaliteli bir ses kaydedebilesiniz. Çünkü kalitesiz bir video amatör göründüğünden daha az dikkat çekecektir ve daha az sayıda izlenecektir, ama kaliteli çekilmiş ya da üzerinde oynanmışsa bile düzgün bir şekilde oynanmış olması önemli bir husustur. Kalitesinden ödün vermeyen videolar her zaman daha fazla izlenecektir. Unutmayın!  kanalınız ne kadar kaliteli olduğu belirlediğiniz konuya ve çekmiş olduğunuz videonun kalitesine bağladır. Aynı oranda abone sayınız da bununla doğru orantılıdır.

Peki başka nelere dikkat etmem gerekli?

Telif Hakkı: Youtube’da telif hakkı dediğimiz şey çok önemli. Bütün kazancınız telif hakkından dolayı anında banlanabilir, hesabınızda biriktirdiğiniz paradan olabilirsiniz. şöyle ki youtube daki video ,resim ve sesler özgün olmalı. Nasıl yani videoyu bile anlıyor mu resmi bile anlıyor mu demeyin youtube dan kaçmaz youtube her şeyin kontrolünü yapabiliyor. Özellikle arka plan müziklerini seçerken belli bir saniyenin üstüne çıkmayın, telif hakkı olan sesleri videonuza eklemeyin öyle bir durumda telif hakkına sahip olan şirket sizden para talep edebilir. youtube’a şikayet ettiğinde telif istediğinde youtube’dan kazandığınız paradan olabilirsiniz, bir anda bütün emeğiniz boşa gider aman dikkat edin.

Bütün bunları yaptık, kanalımızı oluşturduk konumuz belli yani belli bir tema üzerinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz burada önemli olan husus tabi ki de en iyi olduğumuz konu.  Başkasına ait olmayan videolar ve içerikler paylaştık tamamen kendi ürünümüz başkasına ait değil.  Ve bütün bunlar sonucunda artık videolarımızın görüntülenme sayısı artmaya başlayacaktır, daha sonra ise amacımız para kazanmak, para kazanma konusunu ise bir sonraki yazımda paylaşacağım.

uzmanogretiyor tadında iyi okumalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir