OECD’ye Göre Türkiye’nin Teknolojideki Yeri

Türkiye Olarak Teknolojide Neredeyiz?

Türkiye olarak teknolojiyle ilgili gelişmeler bizi heyecanlandırmaktadır. Yeni bir teknoloji geliştirdiğimizde veya yeni bir milli teknolojiye imza attığımızda Türk Milleti olarak gurur duymaktayız.

Peki ama Türkiye teknoloji bazında dünya sıralamasının neresinde yer alıyor?

Gelin OECD raporlarının Türkiye’ye biçtiği değeri kontrol edelim…

OECD Raporu

Bu raporlar Türkiye’nin dünya çapında bir teknolojiye sahip olmadığını gösteriyor ve aksine Türkiye’de günü kurtarma adına basında lanse edilen “Teknolojide dünya gücü olacağız, Teknolojide çok iyi yerdeyiz” gibi ifadeleri çürütmüş oluyor.

Yukarıdaki tablo belediyelerimizin teknolojiye(fiber alt yapı)  ne kadar değer verdiğini fiber optik alt yapılarımızın ne kadar kaliteli olduğunu gösteriyor demeyi çok isterdim fakat raporlarda görüldüğü gibi fiber optik alt yapımız dünya sıralamasında kötü bir yerdedir. Fiber optik alt yapıya  değer verilmiş olsa ülkemizin her yerinde fiber optik altyapılar döşenmiş ve internet bağlantılarımız fiber optikler aracılığıyla sağlanıyor olsa daha hızlı ve daha verimli bir internet kullanıyor olabilirdik. Böyle bir alt yapıyı sağlamakta ne kadar geç kalınırsa yavaş internet kullanmamız ve 3.Dünya ülkeleri arasında yer almamız o kadar devam eder.
Bu işin belediyelere düşen kısmını tartışmaya sokmak dahi istemiyorum…

+ Peki son kullanıcı ne istiyor?
– Hızlı bir internet.
+ Peki bunun yolu nereden geçiyor?
– Fiber Optik alt yapı.
+ Peki bu görev kime düşüyor?
– ?????????????????????????

Sanki soru işaretiyle dolu alanın cevabı biraz da olsa belli gibi;
Halkın teknolojide bilinçli olması,  ne istediğini bilmesi önemli bir rol oynuyor. Zira son kullanıcı ne istediğini bilirse bu isteğini gerekli yetkililere ulaştırabilir. Ve inanıyorum ki gerekli kurumlarda son kullanıcıların taleplerini yerine getirirler…

Daha iyi bir internet ve bunun için daha iyi bir fiber optik alt yapısı oldukça önemli.

Teknolojiyle yoğrulmuş bir Türkiye için esenlikle kalın…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir