Scratch nedir?

ABD MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından geliştirilen Scratch programlama dilinin en gelişmiş örneklerindendir..Scratch progmamı bir grafik programlama dilidir. Her çocuk Scratch’i kolaylıkla öğrenebilir.

cocuklar-icin-programlama-dili-scratch-091213192924

Scratch 8-16 yaş arasındaki çocuklar için tasarlana ve ileriki yaşlar içinde kullanıma uygun programlama becerisinini temelini atma ve matığını kavaramada amaçıyla hazırlana grafik temelli programlama editörüdür. Scratch programlada direk kod yazımı bulunmaz burda eşlenşen grafikleri eşleyerek program hazırlamada kullanılır.Proglama derinin küçük yaş eğitimi için oldukça yararlı olan bu programla küçük yaş grubun direk yazı yazara veya sıkıcı neslelerle haşir neşir olarak değil onlara işi daha bait düzeyde daha kolay daha eğlenceli bir şekilde aktararak daha kalıcı bilgini daha net olması sağlanır.Hitap ettiği yaş gurubu nedeniyle programlamayı daha somut birşeklde anlatması onları temel akıl yürütme becerilerinide geliştirmesine olanak sağlar.Ve bu programın en iyi özelliklerden bir tanesi olan çoklu dil seçeneğinde “Türkçe” bulunması onu daha avantajlı yapıyor.
Scratch editrü sayesinde resim ve  ses gibi çeşitli nesneleri kolayca bir araya getirebilir ve oluşturduğunuz programı eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Nasıl kullanırız.

Oldukça basit bir yontem “çek bırak”

scratch-environment

Program  ana kısımları.

  • Blok komut tum komutların bulunduğu komutlar,
  • program alanı bizim isteğimizi işlemleri gercekleştiren programı çalıştırdığımızda çalışak kodların bulunduğu kısım
  • Sahne ise bizim yazdığımız kodların çıktısı
  • Karakter program içerisinde bizim temel karakterimiz

Nasıl program yaparız .

Blok komtlarda üst kısmında
Görünüm ,hareket ,ses,kalem ,konrol,algılama,operatörler ve değişkenler olmak üzüre ana kod bloklarını ayrılmışlardır. Bunlar temel kod başlıklarıdır bunlara tıklayarak bunlar altındaki kodlara ulaşabilrsiniz burdanda isteğiniz kodu program ekranına çekebilirsiniz.

Bu çek bırak matığı puzzle gibi çalışmaktadır.Her öektiğin kod birleştireceğin kodla uyum içinde olmalalıdır rasgele kod bırakma olmaz puzzle gibi uyarsa direk kod bloğu yapışır uymza ise onla birleşmez böylelikle sana hata olduğunu gösteririr.Karakter kısmıda bizim program iöerisinde istediğimiz temel karakterler bulanduracak sahneden is bizim yaptığımız programın çıktısı olucak.

Öğretmesi öğrenmesi okdukça basit.Bize sadece programla ile değil temel başka kazanımlarda sunmaktadır.

 

  • Scratch programının  ile yaratma, yönetme,palanlam ve  yaratıcılık  geliştirebilirler.
  • Sistematik bir biçimde düşüncelerinin uygulamaya
  • Problemlerle çözme becerisi

 

Yazar Sezgin ARSLAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir