Süper Madde

Dünya 40 yıl sonra nadir elementlerden elde ettiği  radar telefon vb. ürünleri üretemeyecek bu elementler bittiğinde dünya başka kaynaklara yönelmeyi planlıyor. Dünya üzerinde 4 tane Derin uzaya madencilik yapan firmalar var bunlar Mars ve Jüpiter arasında Asteroit adını verdiğimiz küçük yapılardan hammadde tefariği yapacaklar.

goktasi-madenciligi-icin-bir-abdli-firma-daha-kollari-sivadi-CHA-916888-3-t

Dünya gelişiyor değişiyor biz ise geri kalmış teknolojiyle artık övünür bugün dünya nükleer santralleri terk ederken biz bunları kurarakken sevinmemiz geleceğimiz için büyük kaygı işin bir çok boyutu var ama en büyük sıkıntı dünya neden bunları bırakıyor ve yerine ne alıyorlar biz neden herkesin bıraktığını geri alıyoruz bizi iyi yapan herkesin yaptığını daha iyi yapmamızdır ama bizi süper yapan kimsenin yapamadığını yapmamamızdır. Ve dünya dönmeye ve araştırmaya devam ediyor.

Çin’de Bilimler Akademisi Şanghay Seramik Enstitüsü bir keşif.

Yapılan bu araştırmada  köpüksü süper bir madde, 1 santimetrekareye 1 tondan daha fazla darbeye de dayanabiliyor ve kendi ağırlığının eğilip bükülmeden kendi ağırlığının 40 bin katını taşıyabildiğine işaret etti. Taşıyabiliyor.

hafif-madde02

Bilim adamları, “tüy kadar hafif olmasına karşın çelikten güçlü” bir süper madde geliştirdi.

hafif-madde

Şanghay Seramik Enstitüsü araştırmacıların yaptığı araştırmada, köpüksü yapıya sahip süper maddenin “mucize yapıtaşı” olarak da bilinen grafen tüplerinin elmas kadar kararlı bir hücresel yapıya dönüştürülmesi sırasında ortaya çıkarıldığını açıkladı.

Grafenden elde edilen köpük, 1 santimetrekareye 1 tondan daha fazla darbeye de dayanabiliyor. Bu miktar, Dünya’nın en derin yeri kabul edilen Mariana Çukurundaki (Mariana Çukuru (Challenger Çukuru), Dünya üzerinde bilinen en derin noktadır. Büyük Okyanus’ta, Guam Adası’nın güney batısında, Japonya ve Endonezya arasında, iki ülkeye de aşağı yukarı eşit uzaklıkta yer alır. Yapılan ölçümlere göre en derin noktası yaklaşık 10.994 metredir Uzunluğu 2.542 kilometre, genişliği ise 69 kilometredir.) basınca denk düşüyor.

Orijinal boyutunun yaklaşık yüzde 5’i kadarı  sıkışabilen  bu “mucize yapıtaşı”, yeniden kendi biçimine ve aynı zamanda büyüklüğüne dönebiliyor. Sıkıştırma işleminin bin kez tekrarlanmasına karşın “mucize yapıtaşı” maddesi hiçbir zarar  da görmüyor.

hafif-madde03

Dünyanın en sağlam tankı

Isıya karşı da son derece dayanıklı olan madde, roket ve füzelerin vb. ateş gününün  yol açtığı darbeden etkilenmemesi tankların yüzeyinde etkilemeyen zırhlar üretilmesinde kullanılabileceğine dikkatleri çekti.

Buluş , “Advanced Material” dergisinde de yayımlandı.

– “Mucize yapıtaşı”

 

Bunlar gelişen ve güçlenen dünyanın verdiği ürünler  biz hangi dünyadayız.

Yazar Sezgin Arslan

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir