Yerli ve Milli Whatsapp!

Merhaba arkadaşlar, yerli ve milli whatsapp olan ptt messanger’a ilişkin yazı yazacağım. Yazımı polomik anlamda değil de bilgisayarcı olarak anlatacağım.

Yerli ve Milli olması çok iyi bir şey ee sonuçta milli bize ait. Düşünsenize yerli ve milli otomobil üretimine geçtiğimizi ne kadar sevinirsiniz değil mi bende çok sevinirim. Hatta arkadaşlar yabancı firmaların arabaları bazısı yerli üretim deniliyor ya mesela ben ona da seviniyorum sebebi tüm parçaları türkler tarafından üretilip takılıyor olması onur ve gurur verici bir şey.
****

Ancak arkadaşlar daha önce bir türk arama motoru yapılmıştı isim vermicem sahte çıkmıştı bilgileri ve bunun için milyonlar dolusu para harcanmıştı, hani google’ın altyapısını kullanıyor demişlerdi. İşte böyle bir şeyin olması hayalleri yıkıyor. Şimdi yeni yerli whatsapp’ımız da öyle olacaksa aslında hiç sevinmeye ümit etmeye gerek yok tabi ki ama sonuç itibariyle bakıp göreceğiz.  Ben yerli arama motorunun olmasını isterdim tabi ki de ama yerli whatsapp bana mantıklı gelmiyor zaten bunun amacı uluslararası olması değil mi bütün dünya tarafından kullanılması whatsapp’ı whatsapp yapmıyor mu. Fikrimce yerli bir whatsapp yerine ilk bizim düşündüğümüz yerli bir şey olması daha mantıklı olur gibime geliyor. Sözlerimi daha anlaşılır kılabilmek için şöyle devam edeyim diyelim whatsapp hiç bulunmamış olsaydı ve bunu ilk kez türkler yapmış olsaydı şahane bir şey olmaz mıydı. Demek istediğim tam da bu ilk kez bizim bulabileceğimiz bir şey üzerinde çalışmalar yapılsa ve tamamı sadece bizde olsa süper bir şey olurdu diye tahmin ediyorum. Mesela devlet eliyle eğer teşvik verilecekse hem maddi hem manevi bence daha büyük projelere teşvik ve destek verilmeli örneğin türkler kendi mobil işletim sistemini yaptı gibi. Böyle bir projeye destek verilse yapılsa işte o zaman türkler adını altın harflerle yazarlar. Hem mobil işlemciler piyasada var. Biz kendi mobil işletim sistemimizi yazsak güzel de bir telefon üretsek hazır da mobil işlemcileri yerleştirsek bir anda apple oluruz. Hem ucuz olur hem türkler yoğun ilgi gösterir hem de kendi yazılımcılarımız kendi mobil uygulamalarını üretirler. Böylece niceleri yerli whatsapp üretir yerli facebook üretir.

uzmanogretiyor tadında bir yazı…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir