Zoha Wiki Nedir?


Zoha wiki bir wiki uygulamasıdır. Eğitimciler için wiki uygulamaları online dersler, dersler ve sunumlar gibi bir çok kaynak sunuyor. wikiler, kaynağı siteye koy öğrenciler oradan ulaşsın mantığını sildi bu yönüyle artık öğrenciler istenileni indirmek yani istenilene ulaşmak yerine web ortamında bilgiyi oluşturup oluşturulan bilgileri de oldukça rahat kullanmaya başladı öyle ki wikiler sayesinde istediği bilgiye anında ulaşıp istediği gibi paylaşabilir duruma geldi.

Wikilerde Neler Yapabiliriz?

wikiler kullanıcılarına yeni sayfalar oluşturmalarına imkan sağlarlar. Oluşturulan bu yeni sayfalarda içerik eklemesi yapabilirler. Peki ne ekleyebilirler? Normal bir web sayfasına ne eklene biliniyorsa onları eklerler örneğin; resim, video,  ofisdökümanları gibi…
Bir wiki sayfasını birden çok kullanıcı düzenleyebilir. örneğin bir kullanıcı bir sayfa oluşturdu oluşturulan aynı o sayfayı birden çok kullanıcı düzenleyebilir. Bunun en güzel yanı da başka bir kullanıcının hazırlamış olduğu sayfayı başka bir kullanıcı geliştirebilir, düzenleyebilir yani katkı sağlayabilir. Bu yönüyle wikilerin amacı birden çok kullanıcıyla ortaklaşa çalışma sağlayabilir. 

Peki Wikileri Eğitim Alanında Nasıl Kullanabiliriz?

Bir sınıfı ayrı ayrı gruplara böldüğümüzü düşünürsek her bir gruba bir sayfa düzenlemelerini isteyebiliriz. Düzenleyecekleri sayfalara da konularıyla alakalı resim, video, ses, testler, konu anlatımları gibi farklı içerikler konulmasını isteyebiliriz. Böylece grup çalışması yaptırabiliriz. Tabi ki de sadece grup çalışması yaptırırız gibi bir şey gelmesin aklınıza bunun dışında bir çok şey yaptırabiliriz. Örneğin grup çalışması dahilinde yapılan sayfalarla öğrenciler çalışabilir gruplar arası çalışmalar yapabilir birbirlerine konu anlatımları yapabilirler testler yapabilirler anında dönüt verebilirler, öğretmen yanlış bir şeyde müdahale edebilir buna benzer onlarca etkinlik yapılabilir, önemli olan amaca yönelik kullanabilmektir.

Zoha wiki ye burdan ulaşabilirsiniz: https://www.zoho.com/wiki/

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir